Bahattin Gümüş ve meclis üyelerinin Kötekli duyarsızlığı!

Forum Tanrısı

Administrator
Yönetici
Geçenlerde yazılarımdan birinin altına, AK Parti Muğla İl Başkanı Yardımcısı Av. Barış Eğilmez yazımla da ilgisi olmayan bir “yorum” yaparak “Efem Kötekli’nin içkili yer statüsünün değişikliği ile ilgili Menteşe Belediye meclisinin ret kararı hakkındaki kendi görüşlerini, kamuoyu görüşleriyle birlikte yansıtacağın yazını dört gözle bekliyorum?” diye yazdı.”bebeklerle” Tabii aramızda tatsız ve gereksiz bir polemik yaşandı. Beni hangi “Pilli bebek” veya “bebekler” ile karıştırdıysa artık, sevgili Barış’ın benim “talimatla yazı yazanlardan olmadığımı” hala öğrenememiş olduğunu görmek beni şaşırttı ve üzdü. Ki bir süre sonra İl Yönetimi’nden Seyitnur Gün aradı. O da “Haberiniz var mı, yazacak mısınız?” diye soruyordu. Seyitnur Gün’ün saygısını saygıyla karşıladım, ama yazmadım. Oysa konunun baştan beri takipçisiyim... Ama keyfim kaçmıştı... xx xx xx Hafta sonunda CHP’nin Menteşe Belediye Başkanı aday adaylarından Yasemin Duygulu ile ilgili bir haberle karşılaştım. Söz konusu haberde Yasemin Duygulu “Kötekli gençliğine sesleniyor”du... Şöyle: “18-25 yaş aralığında Kötekli’de ikamet eden gençler, size sesleniyorum! Üniversite öğrencisi ya da bölgede çalışan gençlerden biri iseniz; ‘Kötekli için yapılması gerekenleri en iyi ben bilirim, önerilerim var’ diyorsanız; açık masa buluşmasına davetlisiniz. Bugüne kadar hep biz şikayet ettik. ‘İçkili mekanlar olsun mu olmasın mı?’ problemi dışında başka derdiniz yok gibi düşündük. Yaşadığınız yeri bataklık olarak niteleyenlerimiz bile oldu. Yaşamsal koşullarınızı sizden dinlemeden yargılarımız, çözümlerimiz oldu. Oysa en iyi siz bilirsiniz. En doğrusunu siz anlatır, çözüm yolunda paydaş olursunuz. Geleceğin Kötekli’sine ışık tutma amaçlı sizi dinlemek istiyorum. 6 Ocak Cumartesi saat 14.00’da Kötekli Taksi karşısındaki Coffe Arabica kafeye davetlisiniz.” Bu çağrıya karşılık veren gençler oldu mu bilmiyorum, ama çağrıyı okurken şoke oldum... xx xx xx “Bugüne kadar hep biz şikayet ettik. ‘İçkili mekanlar olsun mu olmasın mı?’ problemi dışında başka derdiniz yok gibi düşündük. Yaşadığınız yeri bataklık olarak niteleyenlerimiz bile oldu.” ne ya?! Evet, mesela ben yazılarımdan birinde “bataklık” benzetmesini yaptım, “Kötekli bataklığı” ifadesini de kullandım. Ancak o gençlere Kötekli’de kadın cinayetleri işlenirken “Derdiniz, dertleriniz ne?” diye sorulmasını sağlayan iki kişiden biri oldum. Ben Belediye Başkanı aday adayı da değildim! Diğer kişi olan dönemin Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan’ı dönemin Menteşe Kent Konseyi ile buluşturdum. Ardından o zaman Kardiyolog Uzm. Dr. Vehip Keskin başkanlığındaki konsey “Öğrenciler Konuşuyor, Kent Dinliyor” başlıklı bir forum düzenledi. Üniversite yerleşkesindeki Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan forumda vali yardımcısı ve rektör yardımcısı ile Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün yanı sıra ben de vardım... Evet üniversite gençliğinin bazıları kangrenleşmiş pek çok sorunu var, ama “içkili mekanlar” meselesi Kötekli’nin ve Muğla’nın başat sorunu... xx xx xx Üniversite öğrencilerinin sorunlarına yönelik çözüm önerileri geliştirmek amacıyla düzenlenen forumunun ardından Kent Konseyi tarafından bir sonuç bildirgesi yayımlanmış ve hazırlanan rapor “gereği yapılır” umuduyla tüm ilgili kurumlara dağıtılmıştı. Kent Konseyi yönetiminden Eğitimci Nuran Aldan ve Tıp Fakültesi hocalarından Prof.Dr.Baki Umut Tuğay’ın kolaylaştırıcılığını yaptığı forum Kent Konseyi Başkanı Dr. Vehip Keskin’in açılış konuşması ile başlamış, ardından 2 saat boyunca üniversite öğrencilerinin dile getirdiği sorunlar not alınmıştı. Hatta Bahattin Gümüş ve Yardımcısı Levent Ünver de not almıştı... Hazırlanan raporda öne çıkan sorunlar şöyle sıralanmıştı: Barınma, yüksek kiralar; Ulaşım; Üst Yapı; Kafeler, Esnaf... MSKÜ fiziki koşulları (kütüphane, çalışma alanları, sosyal ve spor alanları, derslikler, araç eksikliği, yollar vb.); Yemek-Yemekhane, Spor ve Sosyal Alanlar (Belediye Alanlarında); Sigortasız çalışma-öğrenci çalışma koşulları; KYK Yurtları; Yüksekokul-İkinci Öğretim; Alt Yapı koşulları (kanalizasyon); Öğrenci Topluluklarının mali durumu... xx xx xx Aday adayı Yasemin hanımın haberi var mıydı bilmiyoruz, ama geçen hafta da Menteşe Belediye Meclisi’nin Ocak Ayı olağan toplantısında gündemde “Kötekli” vardı. Menteşe İlçe Emniyet Müdürlüğü, Kötekli’nin “Umuma Açık İçkili Yerler Bölgesinden Çıkarılması” için Menteşe Kaymakamlığı’na dilekçe vermiş, öneri Kaymakamlıkça Menteşe Belediye Başkanlığına gönderilmiş ve Meclis’te 05 Aralık 2023 tarihli kararla Komisyona havale edilmişti. Geçen hafta yapılan yeni yılın ilk Meclisi’nde de Menteşe İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün haklı ve yerinde talebi reddedildi. İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından, Kötekli ile ilgili hazırlanan raporda yer alan maddelerden bazıları şöyleydi: “İlçemizde meydana gelen tüm olaylar titizlikle takip edilmektedir. Ancak Kötekli Mahallesinde meydana gelen olaylar ülkemizin değişik illerinden Anayasamız ile güvence altına alınan eğitim ve öğrettin hakkı kapsamında öğrenim görmek üzere ilimize gelen öğrencilerimiz ve ailelerini de etkilemektedir. Kötekli Mahallesinin il merkezimize yaklaşık 6 km mesafede olması, öğrenci sayısının (yaklaşık 30.000), yerleşik nüfusun (Polis bölgesi yaklaşık 20.000) % 50 oranında fazla olduğu, umuma açık içkili yer sayısının diğer 14 mahalle baz alındığında yaklaşık 1/3’ünün Kötekli Mahallesinde olduğu ve bu içkili yer ruhsatlı işletmelerin kampüse çok yakın mesafede olması nedeni ile alınacak önlemlerin çok iyi planlanmasını gerektirmektedir. Üniversite kampüsünün bulunduğu, yoğun genç nüfusa sahip ve diğer mahallelere göre umuma açık içkili yer sayısı fazla olan Kötekli Mahallesi’ne çevre il ve ilçelerden de eğlence amaçlı gelişleri arttırmakta. Bu durumda mevcut araç, gereç, personel planlamasını olumsuz yönde etkilemektedir ve mümkünse Mahallenin ve bölgenin İçkili Yerler bölgesinden çıkarılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.” xx xx xx İmar Komisyonu ve İnceleme Komisyonu’nun raporu ise özetle şu şekilde oldu; “Kötekli Mahallesi’ndeki içkili yerler bölgesinin mevzuata uygun olarak ruhsatlandırılan iş yerlerinin kazanılmış hak teşkil etmesi, içkili yer bölgesi olarak ayrılan bölgede belediye tarafından yapılan yeni bir imar planı çalışması bulunmadığından, Kötekli Mahallesi’nde bulunan içkili yerler bölgelerinin içkili yer bölgesi statüsünün tamamen sona erdirilmesi talebi, Komisyonlarımızca oy çokluğu ile reddine karar verildi.” Komisyon kararı meclise geldi ve oylandı. Yapılan oylamada CHP grubu evet, MHP grubu çekimser ve AK Parti grubu ise ret oyu kullandı. Böylece emniyetin Kötekli talebi, önce komisyonda, sonrada Meclis’te oy çokluğuyla reddedilmiş oldu. Ben önceki gece bu yazımı yazarken, Kötekli’den haber geldi. O “mevzuata uygun olarak ruhsatlandırılan iş yerlerinden birisi” silahlı saldırıya uğramıştı. Bu ilk değildi, sonda olmayacaktı! Haberlere göre, saldırıyı gerçekleştiren şahıs olay yerinden kaçmış. Saldırganın kimliği ise henüz belirlenememiş. Demek ki, saldırıya uğrayan mekanın sahibi de hasmını ya da hasımlarını bilmiyormuş! Neyse ki, olayda yaralanan olmaması teselli oldu. Bu konuda çıkan haberlerden birinin altına da AK Parti Muğla İl Yönetim Kurulu Üyesi Seyitnur Gün’e aitti ve şöyle diyordu: “Nemrut’a sormuşlar; Nasıl bu kadar zalim oldun? Demiş ki ‘Kimsenin sesi çıkmadığı için...’.. Yazıklar olsun bu güzelim şehri bu hale getirenlere.” Evet yazıklar olsun bu şehri bu hale getirenlere ve daha birkaç gün önce Menteşe İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün talebini geri çeviren Menteşe Belediye Meclisi CHP Grubuna... xx xx xx Anlamakta güçlük çekiyorum... Neymiş, “içkili yer bölgesi olarak ayrılan bölgede belediye tarafından yapılan yeni bir imar planı çalışması bulunmadığından” emniyetin talebi geri çevrilmiş.! O zaman yeni bir İmar Planı çalışması başlatın. Çok mu zor...? Üstelik Deştinlilerin de “İmar Planı değişikliği” talebi var. Hadi yapın, sizi tutan mı var? Karamehmet Mahallesi’nde “Kent Parkı” yerinde “Kent Market” için yaptığınız İmar Planı değişikliğini Kötekli’de neden yapamıyorsunuz? Bu konuda Menteşe Belediye Başkanı aday adaylarından Nazlı Tepeli’nin görüşünü biliyoruz. Adaylık başvurusu yaparken yaptığı açıklamada, “Kötekli’deki içkili yerleri kapatıp, Arasta’yı canlandırarak burada eski meyhanelerin açılmasını sağlayacağım” demişti. Yasemin Duygulu’nun ilgisini, ilgisizliğini de gençlere çağrısından öğrenmiş olduk... İmar Komisyonu Başkanı Gonca Köksal ve Komisyon Üyesi Hakan Köksal ile Meclis Üyesi Teslime Güven Doğramacı’nın Kötekli ile ilgili düşüncelerini ise sormaya gerek var mı bilmiyorum... Muğlalı “Kötekli çözümü” olmayan bir adaya hangi partiden olursa olsun oy vermemeli... ----------------------------- GÜNÜN SÖZÜ: Yanlışlarımızı doğrularımızdan daha büyük bir coşkuyla savunmamız ne gariptir! Halil Cibran