2024 Sosyal Yardım Zamları Açıklandı!

Forum Tanrısı

Administrator
Yönetici
Türkiye'de 2024 yılında memur ve emekli maaşlarına yapılan önemli artışlar, sosyal yardım programlarını da etkiledi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun ( TÜİK) aralık ayı enflasyon rakamlarını duyurmasının ardından memur ve memur emeklilerinin aylıkları yüzde 49,25 artış gösterdi. SSK ve Bağkur emeklileri ise yüzde 37,57'lik bir artışla karşılaştı. Bu zam haberleriyle birlikte sosyal desteklerden faydalanan vatandaşlara da müjdeli bir haber geldi. Evde bakım, 65 yaş aylığı, engelli aylığı gibi sosyal yardımlar, yapılan maaş zamlarından etkilenecek. İşte detaylar: 1. 65 Yaş Aylığı:Sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlara yapılan aylık ödeme 2.348 TL'den 3.504 TL'ye çıkarıldı. 2. Evde Bakım Aylığı:Bakıma muhtaç yaşlılar ve engelliler için sağlanan evde bakım desteği 5.097 TL'den 7.608 TL'ye yükseltildi. 3. Engelli Aylığı:Yüzde 40-69 engeli olanlara ödenen aylık, 1.874 TL'den 2.797 TL'ye, yüzde 70 ve üzeri engeli olanların aylığı ise 2.811 TL'den 4.196 TL'ye çıkarıldı. 4. Engelli Yakını Aylığı:18 yaşından küçük engellilerin yakınlarına yapılan aylık ödeme 1.874 TL'den 2.797 TL'ye yükseltildi. 5. Hastalara Nakdi Yardım:Tüberküloz veya SSPE hastalarına yapılan yardım 5.097 TL'den 7.608 TL'ye çıkarıldı. Ayrıca, tüberküloz hastalarına ilave aylık 600 TL bakım yardımı ödenebiliyor. 6. Ailelere Çocuk Desteği (SED):Okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğrenimde okuyan çocuklar için yapılan Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemeleri memur maaş katsayısındaki artışla birlikte yükseltildi. (Takvim)