Denemesi bile parayla! Otomobil fiyatına gelinlik

64c2ea4886b24704246fed03.jpg

ALEYNA SEVİM/İSTANBUL- Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte evliliğe adım atmaya hazırlanan kadınların adresi gelinlikçiler oldu. Mağazalarda 20 bin liradan başlayan gelinlik fiyatları, ünlü markalarda 1 milyon 200 bin liraya kadar çıkıyor. Tasarımcılar ve gelinlik satanlar, kumaşın ve süsleme taşlarının yurt dışından dövizle gelmesi nedeniyle maliyetin arttığını belirtiyor. Fatih ve Kadıköy bölgesinde gezdiğimiz gelinlikçilerde, birçok mağazada kapora usulü fiyatlandırma yapılıyor. Taksit seçeneklerinin çok bulunmadığı dükkanlarda, satın alınacak gelinliklerin fiyatının 3’te 1’i kapora olarak isteniyor. Kalan ücret de teslimatta ya tek çekim ya da nakit olarak talep ediliyor.

Fatih bölgesindeki gelinlik satın alma fiyatları, modele göre 25 bin liradan 70 bin liraya kadar çıkıyor. Kiralama fiyatları da cep yakıyor. 23 bin liradan kiralanabilen gelinlikler, 50 bin liraya kadar çıkıyor. Alıcı kişiler ise biraz daha fazla para vererek, hatıra kalması için satın almayı tercih ediyor. Kadıköy bölgesinde ise satın alma 20 bin liradan 90 bin liraya kadar çıkarken, kiralama 18 bin ile 45 bin lira arasında değişiyor. Fiyatlar modellerin kumaşına ve taşına göre değişiyor.

Tasarımda iki kat!

AVM’lerde ise fiyatlar üst seviyelere çıkarken, sadece satın alım yapılabiliyor. İki farklı AVM’deki mağazalarda 50 bin ile 300 bin lira arasında değişen fiyatlar göze çarparken, bir diğer AVM’deki gelinlikler ise 50 binden başlayıp, 1 milyon 200 bine kadar yükseliyor. Tasarım gelinlik fiyatları ise standartlarına göre iki katı civarında...

Gelinler daha seçici!

Bazı mağaza sahipleri gelinlikleri denemek için dahi para alındığını ve bu durumun piyasayı kötü etkilediğini belirtti. Satışlarda büyük bir düşüş yaşanmadığını anlatan mağaza sahipleri, geçen yıllara nazaran alıcıların daha seçici olduklarını ve uygun fiyatlı ürünlere yöneldiklerini anlattı.

Fiyatlar modele göre değişiyor

Fatih’teki gelinlik dükkanı sahibi Nimet Öztürk, 15 yıldır bu işi yaptığını, fiyatların her zaman modele, kumaşa, işlemeye, dantele, kişinin boyu ve kilosuna göre farklılık gösterdiğini söyledi. Kadıköy’deki mağazada gelinlik provasına giden bir kişi ise, “Kına elbisesi de gelinlik fiyatına yakın... Fiyatlar her gün artıyor. Benim hayatımda önemli bir gün olduğu için mecbur alacağım” dedi.

64c2ea7f86b24704246fed06.jpg

Mısırlı milyarder iş insanıyla ikinci evliliğini yapan Şeyma Subaşı’nın gelinliğinin fiyatı 310 bin lira...

Ünlüler kaç gelinlik giydi?

Ünlü isimler düğünlerinde giydiği gelinliklerle adından sık sık söz ettiriyor. Tek gelinlik tercih etmeyen sanatçılar, en az iki farklı modelle davetlilerin karşısına çıkıyor. Eylül ayında İtalya’da iş insanı Nazım Akmandil’le nikah masasına oturmaya hazırlanan Burcu Esmersoy da beş gelinlik giyeceğini söyledi.

Şeyma Subaşı: 5 gelinlik

Demet Özdemir: 3 gelinlik

Eda Ece: 3 gelinlik

Fahriye Evcen: 3 gelinlik

Dilan Çıtak Tatlıses: 3 gelinlik

Neslihan Atagül: 2 gelinlik

Ebru Şahin: 4 gelinlik

Gökçe Bahadır: 2 gelinlik
 
Üst Alt